Türkiye’nin Radar Ve Gözlem Ağları

 Türkiye’nin Radar Ve Gözlem Ağları

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanteri milli silahlar ile güçlenmeye devam ediyor. Kara, hava ve deniz unsurlarının ihtiyaçları için milli ve özgün olarak geliştirilen, müşterek harekat yeteneklerini artıran yazılım tabanlı milli silahlara yenileri ekleniyor. Bu süreçte üstümüzde neler oluyor , gökyüzünde davetsiz misafirlerimiz var mı ? Ve dahası için hem alçak irtifa hem de yüksek irtifa radarlarımızın ve veya hava savunma sistemlerimizin durumuna gelin birlikte göz atalım.

Bugünlerde çok canlı olan Türkiye’nin hava savunma ve yüksek irtifa hava savunma sistemleri konusu herkes tarafından bilinmekte. Biz bugün bu konu da dahil olmak üzere Türkiye’nin mevcut hava savunma şemsiyesine kısa bir göz atacağız. Türkiye’nin elbette bir hava savunma gücü vardır. Temel problem yüksek irtifa hava savunması konusundaki eksiklikten kaynaklanmaktadır.

Bugün Türkiye’nin hava sahası gözlem kabiliyeti oldukça iyi seviyededir. Hava gözlem birimleri temel olarak aşağıdaki unsurları içermektedir.

  1. Hava Kuvvetleri Radar Tesisleri
  2. NATO Awacs Gözlem Uçakları
  3. NATO/Amerikan Radar Tesisleri
  4. HEIK Uçakları
  5. Sivil Havacılık Radarları
  6. Keşif Uydu Komutanlığı
  7. Deniz Kuvvetleri Savaş Gemileri Radar Sistemleri
  8. Gezici Üsler ve Komutanlıklar
  9. Hava savunma birimlerinin kendi radarları

Türkiye hava istihbaratındaki gücünü tabii ki uzayda da sürdürmektedir. Göktürk uyduları bu maksatla keşif ve uydu komutanlığı emrine verilmiştir. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın uzay alanındaki vizyonu, Keşif-Gözetleme faaliyet alanında uydu görüntüsü ihtiyacını barış zamanından itibaren karasuyu ve hava sahası kısıtlaması olmaksızın, coğrafya ve iklim koşullarından bağımsız olarak, gece, gündüz ve her hava şartında elde edebilmek için uzay tabanlı görüntüleme yeteneğine sahip olmaktır.

Bu kapsamda, Hv.K.K.lığı envanterine giren Yer Gözlem (Keşif-Gözetleme) Uydu Sistemleri ile diğer uzaktan algılama uydu sistemlerini işleterek uzay harekatını gerçekleştirmek, elde edilen uzaktan algılama uydu hizmet ve ürünlerini kullanıcı birlik ve kamu kurum/kuruluşlarının kullanımına uygun niteliklerde hazırlayarak dağıtımını sağlamak, harekat ihtiyaçlarını karşılayacak uydu sistemlerinin belirlenmesi için yürütülen çalışmalara katılmak, uydu sistemlerine yönelik yapılan teknik proje çalışmalarına katılmak ve talep edildiğinde danışmanlık hizmeti vermek üzere kurulan komutanlık oldukça aktif olarak görevlerini sürdürmektedir.
Nato Awacs sistemi ise başta İncirlik ve Konya üsleri olmak üzere rutin faaliyetlerini sürdürmekte ve Türk Hava Kuvvetleri ile bu bilgileri anlık paylaşmaktadır.

ASELSAN, Hava Savunma Silah ve Füze Sistemlerinin yüksek performans sensör, komuta kontrol, haberleşme ve atış kontrol sistemleriyle entegre olduğu katmanlı hava savunma konseptine uygun sistemler tasarlamaktadır.

ASELSAN yaklaşık 30 yıl kadar önce Stinger Ortak Üretim Programı ile başlayan daha sonra Kaideye Monteli Stinger (KMS) projesiyle devam eden Hava Savunma Sistem çözümlerine Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS) ve Hava Savunma Radarı ürünlerini eklemiştir. Bu anlamda ASELSAN Hava Savunma Sisteminin üç temel taşı Silah, Sensör ve Komuta Kontrol unsurlarını içeren komple sistemler üreterek başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere dünya ordularına bu alanda çözüm sunma başarısını elde etmiştir.

ASELSAN hava savunma alanındaki 25 yıllık tecrübesi ile KORKUT Kundağı Motorlu Hava Savunma Silah Sistemi, HİSAR Alçak/Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi, Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemleri gibi hava savunma projeleri kapsamında çeşitli kalibre silahlar kullanabilen, füze ve/veya roket atabilen, kara, deniz ve hava platformlarına entegre edilebilen çeşitli hava savunma silah sistemlerinin tasarım, geliştirme ve üretim çalışmalarını sürdürmektedir. Ayrıca Silahlı Kuvvetlerin envanterinde mevcut olan hava savunma sistemlerinin güncel ihtiyaçlar doğrultusunda modernizasyonunu da gerçekleştirmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.