Türk Silahlı Kuvvetlerine iki yeni kuvvet: HANÇER ve DİNÇER

 Türk Silahlı Kuvvetlerine iki yeni kuvvet: HANÇER ve DİNÇER

Yerli ve milli üretimlerden birisi olan İnsansız Kara Araçlarının üretimi hız kesmeden devam ediyor. İnsansız kara aracı üretiminde geniş bir alana sahip olan Elekrtoland firması’nın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının öncülüğünde Türkiye’nin bu yönde elini kuvvetlendirecek ürünlerden olan İnsansız Kara Aracı HANÇER(Orta Sınıf) ve DİNÇER(Hafif Sınıf) TSK envanterine girmeye başlıyor.

Özellikle meskun mahal operasyonlarında ve taktik alanlarda kullanılmak için Türk Silahlı Kuvvetlerinin, emniyet ve jandarma güçlerinin etkin ve caydırıcı gücünü artırmayı hedefleyen insansız kara araçları özellikleri ile birlikte adeta nefes kesiyor. Zor şartlar için taktik harekat kabiliyetine sahip, kolay taşınabilir, keşif gözetleme, EYP tespit, haritalama, silah modülü, patlayıcı taşıma bırakma amacı ile birlikte kullanılabilen, gelişmiş haberleşme yeteneği sayesinde uzaktan kontrolleri sağlanabilen farklı figürasyonlardaki hafif insansız kara aracı DİNÇER beraberinde güvenlik güçlerinin resmen gözü kulağı olunacak.

Öte yandan her türlü arazi koşuluna uyum sağlayan, silah sistemi ve ihtiyaç duyulan farklı faydalı yüklerin takılabildiği, uzaktan kontrol paneli üzerinden manuel uzaktan sürüş özelliklerinin yanı sıra, yarı otonom kontrol edilebilen ve üstün hareket kabiliyetine, yapay zeka sayesinde hedef tanımlama, sınıflandırma ve önceliklendirme algoritmaları sayesinde tehditleri tespit ve takip etme yeteneklerine sahip olan İnsansız Kara Araçları zorlu arazi koşullarında görev yapabiliyor.

DİNÇER ve HANÇER Genel Özellikleri;

Hafif İnsansız Kara Aracı DİNÇER;

-Kolay taşınabilme özelliği.

-Keşif gözetleme kabiliyeti.

-EYP tespit edebilme kabiliyeti

-Haritalama,

-Silah modülü, patlayıcı taşıma ve bırakma.

Orta Sınıf İnsansız Kara Aracı HANÇER;

-Keşif ve gözetleme özelliği.

-Çatışma bölgelerinde, tehlikeli operasyonlarda öncü piyade olarak görev alma kabiliyeti.

-Sızma girişimi, gözetleme kabiliyeti.