TÜRK ORDUSUNDA BİR ‘SAMUR’

 TÜRK ORDUSUNDA BİR ‘SAMUR’

   Zaferleri ve mazisi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber uygarlık ışıklarını taşıyan kahraman Türk ordusuna hizmet amacıyla tasarlanmış bir köprü ve nakliye takımı sistemi olan SAMUR-Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü; dizel motor, otomatik şanzıman, pnömatik süspansiyon sistemi ve hidrolik fren sistemi ile ileri ve geri yönlerde %50 eğimde ve %30 yanal eğimde karada sürüş kabiliyetine sahiptir. Sistem 8×8 tahrik sistemine ve merkezi lastik şişirme sistemine sahiptir. SYHK sisteminin suda 360⁰ hareketini sağlayan iki adet su pompa jeti bulunmaktadır ve 2,5 m/s akıntı hızına kadar operasyon yapabilmektedir.

   Tek bir SYHK sistemi, AYS21 ağırlık sınıfı paletli bir aracı taşıyabilmektedir. Hidrolik vinci sayesinde her araçta taşıdığı 4 rampayı mevzileyerek AYS70 P ağırlık sınıfı araçları taşıyabilen 2’li nakliye takımı kurabilmekte, 3 adedi rampadan rampaya bağlandığında ise AYS100 T ağırlık sınıfı aracı taşıyabilmektedir. 12 adet SAMUR  bir araya gelerek 150 m uzunluğunda bir köprü oluşturmakta ve araçların kıyılar arası geçişine olanak sağlamaktadır.

  • Tek Nakliye Takımı / AYS 21P                     

Feribot konfigürasyonunda tek  SAMUR sistemi, AYS 21 (Askeri yük sınıfı 21 ton) paletli araçları taşıyabilmektedir.

  • İkili Nakliye Takımı / AYS 85P                     

İki SAMUR sistemi, yüzdürücüden yüzdürücüye bağlanıp bir AYS 85 P (Askeri yük sınıfı 85 ton paletli)  aracı taşıyabilmektedir.

  • Üçlü Nakliye Takımı / AYS 120T                 

Üç sistem rampadan rampaya bağlanarak AYS 120 T’ye (Askeri yük sınıfı 120 ton tekerlekli) kadar sulu açıklıklar üzerinden geçiş sağlayabilmektedir.

  • 12 Araçtan Oluşan 150 mlik Köprü Konfigürasyonu / AYS 85 P & AYS 120T

                                                                                                            

   Feribot konfigürasyonunun yanı sıra; 8 adet SAMUR sistemi, AYS 85 P ve AYS 120 T araçlarını taşıyabilen 100 m uzunluğunda bir köprü inşa etmek için rampadan rampaya birleştirilebilmektedir. Belirli görevler için çok sayıda SAMUR, daha geniş mesafeleri geçmek için birbirine bağlanabilme özelliğine de sahiptir.

   SAMUR Sistemi’nde, kurtarma vinci, otomatik yangın bastırma sistemi, sabit yangın söndürme sistemi, taşınabilir yangın tüpleri ve artı basınç NBK sistemi ile güvenlik ön planda tutulmaktadır. Bünyesinde barındırdığı acil ve kıyı demirleme sistemi, balistik koruma, arıza tespit kolaylığı sağlayan elektronik veri iletişim altyapısı ile benzer sistemlerden farklılığını kanıtlamaktadır.

GENEL BİLGİLER

Ağırlık36.000 kg
MotorDizel
TransmisyonTam Otomatik, 6 İleri, 1 Geri
Mürettebat Kapasitesi3
Araç SınıfıAYS 36
Uzunluk13 m
Genişlik3.5 m
Yükseklik3.95 m
Karın Altı Yüksekliği0 – 65 cm (Ayarlanabilir)
NATO’nun Tek Yakıt Konseptine Uygun Güç PaketiF34 Yakıtı, JP8
Aks Sayısı4
Kullanılan Aks SayısıTüm Tekerlerden Tahrik
Döndürülebilen Aks SayısıTümü
Transfer Kutusu2 Hızlı
Süspansiyon SistemiÇift Salıncaklı, Bağımsız Havalı Süspansiyon
Elektrik Sistemi 
Aküler2 x 12 V, 120 Ah (C20)
AlternatörlerFırçasız, 2×140 A
Fren Sistemi 
ServisTüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS’li
ParkAktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
Lastik TipiPatlak Gider (Run Flat) Özelliğine Sahip
İkili Nakliye Takımı Azami Taşıma KapasitesiAYS 85 P
Üçlü Nakliye Takımı Azami Taşıma KapasitesiAYS 120 T
Köprü Konumunda Azami Taşıma KapasitesiAYS 85 P AYS 120 T

HAREKET KABİLİYETİ

Azami Yol Hızı76 km/s
Suda Yüzme Hızı10 km/s (2 Adet Pompa Jeti ile)
Azami Yol Menzili600+ km
Azami Meyil Tırmanma%60
Azami Yan Meyil%30
Dik Engel Aşma0.5 m
Hendek Aşma2 m
Dönüş Yarıçapı10.25 m

   “Zaferleri ve geçmişi insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber uygarlık ışıklarını taşıyan kahraman Türk ordusu! Memleketini en buhranlı ve güç anlarda zulümden, felâket ve sıkıntılardan ve düşman saldırısından nasıl korumuş ve kurtarmış isen, cumhuriyetin bugünkü verimli döneminde de askerlik tekniğinin bütün modern silâh ve araçları ile donatılmış bir şekilde görevini aynı bağlılıkla yapacağına hiç şüphem yoktur. Türk vatanının ve Türklük topluluğunun şan ve şerefini, iç ve dış her türlü tehlikelere karşı korumaktan ibaret olan görevini her an yapmaya hazır ve hazırlanmış olduğuna benim ve büyük ulusumuzun tam bir inan ve güvenimiz vardır. Büyük ulusumuzun orduya bağışladığı en son sistem fabrikalar ve silâhlar ile bir kat daha kuvvetlenerek büyük bir nefis feragati ve yaşamı hiçe sayma ile her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğunuza eminim.”
1938 (Ulus gazetesi, 30. 10. 1938)

Yazar: Özlem BAKAR