ROKETSAN’dan Erken Teslimat: SUNGUR

 ROKETSAN’dan Erken Teslimat: SUNGUR

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla ortaya çıkardığı alçak irtifa portatif hava sistemi Sungur envantere girmek için gün sayıyor. ROKETSAN tarafından yapılan son açıklama ile ilk teslimatının 2020 yılında yapılacağı bildirildi.

Türkiye’nin özellikle alçak irtifada etkili gücü olacak olan SUNGUR geçtiğimiz aylarda test atışlarını başarıyla geçmişti. Savunma Sanayi Başkanı İsmail DEMİR bu atışların başarıyla gerçekleştiğini aşağıdaki video ile duyurmuştu:

Sungur’un birçok teknik özelliği ön plana çıkıyor. Hava unsurlarında yüksek isabet kabiliyetine sahip. Kara, hava, deniz platformlarına kurulabiliyor. Titanyum harp başlığı ve uzun menzilli radarıyla rakiplerinden önde. S-400 ve S-300 gibi sistemler tarafından kullanılan Milli Soğuk Atım (cold launch) teknolojisiyle donatıldı. Kademeli hava savunma sistemimizin yeni üyesi, portatif özelliğiyle kara, hava, deniz platformlarına entegre edilebilecek. SUNGUR hareketli atış yeteneği, gece-gündüz hedef tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahip.

SUNGUR; rakiplerinden üstün menzil (8 km) ve irtifası, 5. nesil IIR başlıklı tek sistem olması, daha fazla patlayıcı ve at-unut kabiliyetleriyle sınıfının en iyi silahları arasında gösteriliyor.