MMU PROJESİ VE TUSAŞ: TEMEL KOTİL RÖPORTAJI

 MMU PROJESİ VE TUSAŞ: TEMEL KOTİL RÖPORTAJI

Milliyet Gazetesinden Abdullah Karakuş’a röportaj veren TUSAŞ Genel Müdürü Temel KOTİL, Milli Muharip Uçak ve TUSAŞ’ın inşaatı devam eden özel mühendislik kompleksi ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının ardından MMU projesi ile ilgili sorular daha da arttı. 5.nesil savaş uçağı projesi olan MMU, tesliminden sonra Türk Hava Kuvvetlerinin önemli bir parçası haline gelecek. Savunma sanayindeki yüzde 70 millileşmeyi sağlayan Türkiye, Milli Muharip uçağının yapımı için özel bir kompleks yaptı. 2023’te hangardan çıkacak olan milli savaş uçağının yapılacağı kompleks 63 bin metrekare kapalı alanı olan 9 bloktan oluşuyor. Bu alanın 25 bin metrekarelik kısmı özel bir çalışma alanı olarak hazırlanmış durumda. 3 bin mühendisin bu alanda çalışması bekleniyor.

Mühendislere gündüz binadan çıkmadan çalışma imkânı sağlamayı planladıklarını belirten Kotil, “İçerisinde kütüphaneden yemekhaneye, yeşil alanlardan tıp merkezine birçok sosyal alan bulunuyor. Güvenliğin en üst seviyede tutulduğu komplekste kripto odalarından VİP toplantı odalarına, seminer salonlarından simülasyon merkezine birçok özel alan da var. Çalışanların zinde kalması için her detayın düşünüldüğü komplekste birçok spor faaliyetine imkân sunacak alanları da bünyesinde barındırıyor” diyor. 

Tesisten görüntü.

MMU İÇİN TEST ALANLARI

Kotil, “5 milyon voltluk yıldırım düşerse uçağın ne olacağını yerde test edeceğiz. Dalgaları yansıtmaması gerekiyor. Bunun gibi konular ayrıntılı test edilecek. En son teknolojiler burada kullanılacak. Mühendislere de bu yönde eğitim verilecek” dedi.

Röportaj sırasında TUSAŞ’tan bir kare.

TİTANYUM TEKNOLOJİSİ

“Yüksek dayanım gerektiren yerler titanyum alaşımından 3 boyutlu baskı teknolojisi kullanılarak üretilecek. Kullanılacak olan teknoloji kapsamında parça büyüklüğüne bağlı olarak bir lazer ya da elektron demeti sayesinde katman katman toz ya da tel Titanyum alaşımları eritilerek kritik uçak bileşenlerinin üretimi gerçekleştirilecek. Bu sayede neredeyse artık talaş üretilmeden daha ucuz ve daha verimli bir yöntemle kritik mühendislik çözümleri geliştirilecek, hem de ülkemiz sadece özgün savaş uçağı geliştirme kabiliyeti kazanmayacak aynı zamanda yıkıcı bir teknoloji olan eklemeli imalat teknolojilerinde de dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alması sağlanacak.”

HANGARDAN ÇIKIŞ ÇANAKKALE ZAFERİNDE

“Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan söyledi biz de posterini her tarafa astık. Çanakkale zaferinin yıldönümü olan 18 Mart 2023’te milli muharip uçağımız hangardan motoru çalışır şekilde çıkacak. Yer testlerine hazır bir şekilde. Hangardan çıkınca hemen uçamıyor. Çünkü 5. nesil savaş uçağı bu. Aşağı yukarı 2 yıl yer testleri yapılacak. Sonra havaya kaldıracağız. Yine bitmeyecek, iyileştirmeler. Silahlı kuvvetlerimize 2029’da F35 ayarında uçağı teslim edeceğiz” diyor.

Kotil, F-35 ile ilgili “F-35’ten daha iyisini yapabilir miyiz?” sorusuna da “işin zorluğuna vakıf olup kolları sıvamış durumdayız. Ülkemize yakışır bir şekilde bu uçağı hangardan çıkaracağız. Türkiye bir şey yapmaya karar verirse amacı da yapmaksa kitlenirse yapar, başarır. Çalışırsak olur. Evet daha iyisi olabilir” şeklinde cevap veriyor.

TUSAŞ TEK DEĞİL

Milli savaş uçağını sadece TUSAŞ’ın yapmayacağını Türkiye’nin yapacağını dile getiren Kotil, “ortaklarımız var, biz ana sorumluyuz. Aselsan, Roketsan, Havelsan, Tübitak vb herkes bir tarafından tutacak. 3 bin kişi ekip olacak ve gece gündüz çalışacak” dedi.

Bugün güçlü bir Türkiye olduğunu ve uçak yapmayı çoktan aştığını belirten Kotil, “ben uçak mühendisiyim. 1983 yılında mezun olurken kara kara ne iş bulacağız diye düşünürdük. Şimdi uçak mühendislerini mezun olmadan işe alıyoruz. Modern mühendislik ve yazılımları öğretiyoruz. En son teknolojileri kullanıyoruz. Şimdi üniversite öğrencileri keşif uçağı yapıyor biz destekliyoruz. Çin, Rusya ve ABD yapabiliyor. Japonlar yapma modunda. Biz de en tepedeyiz” diyor.

“Biz bunu kafaya koyduk yapacağız” diyen Kotil, “eskiden biz öğrenciyken bize yaptırmazlar deniyordu. Onlar yaptırmıyorlar sen yapamıyorsun. Ama şimdi yaparız diyoruz. Daha iyisini yaparız. Çünkü biz kalpten yapacağız” vurgusu yaptı.

Kotil, CUMHURİYET’in 100.yılında Türkiye hediye olarak şunları vereceklerini söyledi:

– Hürjet uçacak

– Gökbey teslim edilecek

– Milli savaş uçağı hangardan çıkacak

– Atak 2 uçuşunu yapmış olacak.

Kaynakça: https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/abdullah-karakus/3000-muhendis-ile-gece-gunduz-mesai-6273830