GELECEĞİN SAVAŞ GEMİSİ: USS ZUMWALT

 GELECEĞİN SAVAŞ GEMİSİ: USS ZUMWALT

4.4 milyar dolarlık yeni destroyer sınıfı gemi USS Zumwalt ABD Donanması’nın dolayısıyla da Dünya’nın en donanımlı gemilerinden biridir.

ABD’nin kullandığı destroyerler genelde düşman tarafından kolayca tespit edilebilecek yapıdadır fakat USS Zumwalt sıradan bir destroyerin boyut olarak 3 katı (185 metrelik boyu ve 15 bin ton ağırlığı ile Amerikan Donanması’nın en büyük savaş gemisi) olmasına karşın radarda bir balıkçı teknesi gibi görünmesi onu oldukça avantajlı kılmaktadır.

Tasarımı sebebiyle denizaltı gibi suyun altından hareket edebileceğine dair iddialar olsa da bu konu hakkında herhangi bir açıklama bulunmamaktadır. Ana güvertesi ve köprü üstü karbon fiber tabakalarla kaplı olan “hayalet gemi” Zumwalt bu sayede radar sinyallerini başarıyla yanıltmaktadır.

Bilgisayar kontrollü toplarının yanı sıra SM-2 uçaksavar füzelerine, karadaki hedefleri vuracak Tomahawk kruvazör füzelerine, roket imha eden ESSM füzelerine ve dikey olarak ateşlenen ASROC denizaltı avcısı torpidolara sahiptir. Büyük ölçüde otomatik sistemlerle donatılmış oto kontrol sistemi ile gemi personeli sayısını 9’da bir oranında azaltmakta olup sadece 148 denizci ile göreve çıkabilmektedir. Robotik kargodan alt güvertelerin çalışmasına kadar tüm sistemleri ağırlıklı olarak robotik çalışmaktadır.

Maximum 30 deniz mili hızda hareket edebilen Zumwalt  ayrıca karanın yüzlerce kilometre içindekihedeflere çok üstün bir isabet oranıyla ateş açabilmekte ve sığ sulara sokulabilmektedir. 115 km ötedeki hedefleri komuta merkezinden yöneltilen 155 mm’lik çift topu ile vurabilip  topun mermileri de tıpkı güdümlü roketler gibi GPS özelliği ile hedefe kilitlenebilmektedir.

Karadaki hava savunma unsurlarını imha edebilecek kapasiteye sahip olup savaş uçaklarını da düşman ateşinden koruyabilmektedir. Toplamda 80 mermi/füze taşıyacak özel gövde tasarımı sayesinde isabet alması halinde bile ateş gücünü yitirmeyecektir. Ayrıca geminin arka tarafında bir helikopter pisti bulunmakta olup bu sayede keşif, gözlem ve saldırıları daha kolay bir hale getirebilmektedir. Kısacası onu tam anlamıyla denizdeki bir askeri üs olarak tanımlayabiliriz.

HASAN EROĞLU