EL EMEĞİ GÖZ NURU HÜRJET

 EL EMEĞİ GÖZ NURU HÜRJET

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş tarafından geliştirilen jet motorlu eğitim ve yakın hava destek uçağı olarak tasarlanıp, geliştirilecek ve üretilecek olan bir askeri eğitim uçağıdır.

Hürjet Projesi, Türk Hava Kuvvetlerinin Jet Tekâmül Eğitimi uçağı olarak kullandığı T-38 uçakları ile Akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere başlatılmıştır.

TUSAŞ yetkilileri, HÜRJET Projesi’ni Türkiye’de havacılık sanayisinin gelişimi açısından oldukça önemli görmektedir. TUSAŞ tarafından HÜRJET’in 3000 kg faydalı yük kapasitesine sahip Hafif Taarruz Uçağı modeli, Türkiye ile birlikte dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerinde, sınır güvenliği, hafif taarruz, yakın hava destek, terörle mücadele gibi görevlerde de kullanabilmek adına silahlandırılacağı ve en yüksek 1.4 Mach hız ve en yüksek 45,000 ft irtifada görev yapacak şekilde tasarlanacak olup son teknoloji görev ve uçuş sistemlerini barındıracağı duyuruldu.

‘’ Parçaların yüzde 80’i Türk yardımcı sanayilerde üretilecek ‘’

Kritik Tasarım Fazı tamamlandıktan sonra detay parça teknik resim yayınlama faaliyetleri hızlandırıldı. Teknik resimleri yayınlanan parçalar TUSAŞ Ar-Ge ve Prototip Genel Müdür Yardımcılığı tarafından öncelikli olarak yardımcı sanayide üretilmeye başlandı. Üretilecek parçaların, yüzde 20’lik kısmının TUSAŞ tarafından, yaklaşık yüzde 80’inin ise yerli yardımcı sanayi firmaları tarafından üretilmesi planlanıyor.

Yaklaşık 500 TUSAŞ personelinin görev yaptığı projenin takım tasarım faaliyetlerinin tamamlanma oranı yaklaşık yüzde 66’ya ulaşarak, üretime başlandı. İlk montaj takımı (assembly tool) kurulumunun devam ettiği belirtildi. HÜRJET’in prototip üretimi ve yer testleri aşamalarının tamamlanmasının ardından ilk uçuşunun 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.