Dijital Birliğin Robot Askeri ‘BARKAN’

 Dijital Birliğin Robot Askeri ‘BARKAN’

Türkiye’nin en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan HAVELSAN tarafından geliştirilen ve Otonom Orta Sınıf İKA Sistemi’nde yer alan BARKAN, modern harp sahası için birebir olarak üretilmesi amaçlanmıştır operasyon başarısının arttırılması, kayıpların önlenmesi ve operasyon maliyetlerinin düşürülmesi başta olmak üzere birçok başlıkta saha personelinin önemli yardımcısıdır.

”Geleceğin operasyon alanlarında uzaktan kontrol ve otonom görev yetenekleriyle BARKAN, askeri birliklerin yakın görev arkadaşı olacaktır. BARKAN’ın sürü alt yapısı sayesinde başka kara ve hava araçları ile tek bir merkezden müşterek operasyonlar gerçekleştirilebilmektedir. BARKAN, sahip olduğu üstün otonomi özellikleri ve farklı faydalı yüklerin entegre edilebileceği modüler tasarımı sayesinde çok amaçlı görevlerde kullanılabilmektedir. BARKAN, yük taşıma veya çekme, yakın koruma sağlama, silahlı keşif gibi görevler için geliştirilmiştir.”

Bugüne kadar 2 prototip insansız kara aracı geliştirdiklerini anlatan HAVELSAN Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Solmaz, BARKAN’ın birçok testten geçtiğini söyledi. BARKAN’ın 2022 yılı sonunda ise hava ve yer entegrasyonu sağlanarak envantere girmesi hedefleniyor.

Genel Özellikler:

–      7.62 mm Silah Sistemi

–      Robotik Kol (Bomba İmha Görevi)  

–      KBRN Görev Sistemi

–      Yük Taşıma/Çekme

–      Gece/Gündüz Keşif

–      Haritalama

–     Kurtarma Görevleri