BAYRAKTAR TAKTİK BLOK-2 (TB-2)

 BAYRAKTAR TAKTİK BLOK-2 (TB-2)

Bayraktar TB-2 İHA’ları uzun süren bir çalışma ve özverinin sonucu ortaya çıkmış bir başarı hikâyesidir.

Bayraktar gelişim aşaması şu şekildedir:

1-Bayraktar Mini İHA (2005)

2-Malazgirt İHA (2006)

3-Bayraktar TB1 (2009)

4-Bayraktar TB2 (2014)

5-Bayraktar Akıncı (2018)

BAYKAR tarafından Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirilerek test kabul aşamasını başarıyla tamamlayıp envantere giren insansız hava aracı sistemidir. 2015 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde operasyonel olarak kullanıma girmiştir.

14 Haziran 2014 tarihinde tam yüklü olarak gerçekleştirilen uçuş testinde 27,030 feet irtifaya çıkmıştır. 05-06 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen uçuş testinde tam yüklü olarak 18,000 feet irtifada 4040 km yol kat ederek 24 Saat 34 Dakikalık uçuş gerçekleştirmiştir. Millî hava araçları arasında irtifa ve kendi klasmanında uçuş süresi açısından Türk havacılık tarihindeki rekorları elinde tutmaktadır.

Bayraktar Taktik İHA Sistemi, 17 Aralık 2015 tarihinde 2 adet ROKETSAN MAM-L güdümlü füzesi yüklü şekilde yapılan atış testinde %100 isabet ile hedefleri vurma başarısını göstermiştir. Bu deneme ile hem keşif ve gözetleme yaparken anlık olarak ortaya çıkan hedefleri vurabileceğini göstermiştir. Hem Türk havacılık tarihinde yeni bir sayfa açmış hem de TSK’ya muharip İHA yeteneğini kazandırabileceğini göstermiştir.

Peki, bu Bayraktar TB-2 İHA’ları ne işimize yarayacak, işlevleri kısa zamanda mı uzun bir süreçte mi fark edilecek? Böyle bir soruya gerek bile kalmıyor. Çünkü çok kısa bir süre içinde etkisini göstermeyi başaran İHA’lar şimdiden birçok operasyonda kullanıldı. Zeytin Dalı Harekâtı, Barış Pınarı Harekâtı, Bahar Kalkanı Harekâtı bunun örnekleri olup büyük oranda başarıya ulaşmamızın mimarı olmuşlardır.

Bu harekâtlarda Bayraktar TB-2’lerin:

  • Her türlü hava koşullarına uygun olduklarını,
  • Yüksek ve düşük irtifalarda uçuş yapabildiklerini,
  • Sessiz uçuş ve hassas görüntüleme kabiliyetiyle teröristlerin sivillere karşı işlediği suçları kayıt altına alabildiklerini,
  • Zorlu koşullarda hedefleri kolayca vurabildiklerini,
  • F16, F4 ve Atak helikopterlerine işaretleme ve hedef tarifi yapabildiklerini,
  • Sivillerin köylerden ayrılmasını engelleyen teröristlerin tespit edilmesinde ve yok edilmesinde hassas vuruş kabiliyetlerinin ne kadar iyi olduklarını,
  • Sert rüzgar, türbülans gibi tüm hava koşullarında otomatik iniş yapabildiklerini görmüş olduk.

Selçuk Bayraktar 2005 yılında ”Bu ve bu tür projeler devlet tarafından desteklenirse önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde dünyada 1 numara olabiliriz.” demişti. Gidişatımız bu yönde iyiye doğru devam etmekte olup dünyada da ilgiyi üzerimize çekiyor ve  ürettiğimiz bu İHA’ları dünyaya da satıyoruz.

Ne olursa olsun bunları ihraç etmek zor iş. Sistemi beğenen bir ülke var ise size birkaç soru soruyor.

1-Bu sistemi kendi ordunuz kullanıyor mu?

Ülkemizin envanterinde polis, ordu, MİT’e kadar birçok kullanıcı envanterinde 100’den fazla bulunuyor.

2-Bu sistemi başka ülke orduları kullanıyor mu?

Bu sistemler Katar ve Ukrayna’ya ihraç edildi. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından da 8 tane kullanılıyor.

3-Bu sistemin operasyonel tecrübesi var mı?

Zeytin Dalı, Barış Kalkanı Harekâtı gibi harekâtlarda ve son olarak Libya’daki iç savaşta Hafter güçlerine karşı kullanılıyor. Hafter güçlerinin 2-3 yılda aldığı yerleşkeleri 2-3 gün içerisinde kaybetmeleri de tamamen Bayraktar TB-2 ve İHA’larımızın başarısıdır.

İşte bu sorulara verdiğimiz tatmin edici cevaplar yakın gelecekte bizi Dünya Savunma Lokomotifinde bir lider konumuna getirecektir.

“Tam Bağımsız Müreffeh Türkiye için…”

AYHAN KÖTEN