AKINCI TİHA’DAN YENİ BİR BAŞARI KGK-SİHA-82

 AKINCI TİHA’DAN YENİ BİR BAŞARI KGK-SİHA-82

BAYKAR Teknoloji tarafından milli imkanlar dahilinde geliştirilen Bayraktar AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), mühimmat ve entegrasyon sürecinde önemli bir aşamayı daha başarıyla tamamladığı duyuruldu.

BAYKAR Teknoloji tarafından yapılan açıklamada “KGK-SİHA-82 (Kanatlı Güdüm Kiti) mühimmatı ile havalanan Bayraktar AKINCI, Sinop açıklarında deniz üzerinde belirlenen koordinata yönelik gerçekleştirdiği ilk atış testini başarıyla tamamladı. AKINCI’nın üzerindeki elektro-optik kamera ve yerde bulunan telemetri antenleri, 340 kg. ağırlığındaki mühimmatın 30 km uzakta bulunan hedefi yüksek hassasiyetle vurduğu” teyit edildi.

TÜBİTAK SAGE tarafından Akıncı ve Aksungur gibi SİHA’lar içinde KGK-82 üzerine geliştirilen bu yeni mühimmat, kullanılan kanatlı güdüm kiti sayesinde düşük irtifadan atıldığında 20 deniz mili (35+ km), yüksek irtifadan atıldığında ise 60 deniz mili (110+ km) kilometre menzile ulaşabiliyor.

Savunma Politikası Analisti Turan Oğuz, Akıncı’nın son görevini “Türkiye çok önemli bir vuruş gücüne kavuştu.” cümlesiyle özetliyor. Daha önce küçük SİHA’lardan ağırlıklı olarak MAM-C ve MAM-L gibi dar kapsamlı mühimmatların atıldığını hatırlatan Oğuz, Akıncı ve Aksungur ile ‘daha büyük platformlardan etkisi çok daha yüksek ağır mühimmatların atıldığı’ bir döneme geçildiğini söylüyor.

Türkiye’nin hem KGK-82 hem de KGK-83 kitlerini savaş uçakları üzerinde sıklıkla kullandığı biliniyor. Akıncı ve Aksungur’dan yapılan atışın bu pencereden bakıldığında da neden çok değerli olduğunu şöyle anlatıyor Oğuz:

“Savaş uçağı ile kalkar, hedefi vurur ve üsse dönersiniz. Bir F-16’nın hedef üzerinde 24 saat dönmesi mümkün değil. Ama Akıncı ya da Aksungur ile hedefiniz üzerinde 24 saat dolanabilir size en uygun anda atış yaparsınız.”