MİLLİ MUHARİP UÇAK

 MİLLİ MUHARİP UÇAK

Milli Muharip Uçak (MMU) projesi, Türk Havacılık Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından geliştirilen 5’ inci nesil jet muharip uçak projesidir. 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması planlanan F-16 filosunun yerine kullanılabilmesi için geliştirilen yerli yeni nesil hava-hava muharebe avcı uçağının ilk parçası 4 Kasım 2021 tarihinde üretilmiştir.

MMU, düşük görünürlük, yüksek manevra kabiliyeti, sensör füzyonu, dahili silah yuvası, artırılmış durumsal farkındalık gibi yenil nesil bir uçakta bulunması gereken teknolojik kabiliyetlere sahiptir. Radar dalgalarını sönümleme özelliklerine sahip kompozit malzemelerden üretilerek radarda düşük görünümlü bir gövdeye sahip olması amaçlanmaktadır. Projedeki en önemli konulardan bir tanesi olan aerodinamik geometrinin belirlenmesi için en gelişmiş  mühendislik  amaç ve yöntemleri kullanılmaktadır. 5’ inci nesil savaş uçaklarında olması gereken özellikler dikkate alınarak, pilotun iş yükünü minimum seviyeye indirmek ve pilotun durumsal farkındalığını  artıracak bir kokpit ortamı tasarım aşamasında geliştirilmektedir. MMU sahip olduğu akıllı ve yeni  savaş kabiliyetleri  ile tam bir savaşçıdır. MMU üstün hava hakimiyetini; yeni silahlarla artırılmış havadan havaya muharebe menzili, yüksek/süpersonik hızda dahili silah yuvalarından hassas ve tam vuruş,  yapay zekâ ve nöral ağ desteğiyle arttırılmış muharebe gücü ile sağlamaktadır.

MMU’nun ilk uçusu 2025 olarak düşünülmektedir 2029 yılında Hava Kuvvetlerimizin vurucu gücü olarak göklerdeki yerini alması  ve 2070’lere kadar Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alması düşünülmektedir.

Teknik Özellikler:

  • Maksimum İrtifa : 55.000 ft
  • Maksimum Hız : Maks Hız: 1.8 Mach
  • Uzunluk: 21 m
  • Kanat Açıklığı: 14 m
  • Yükseklik: 6 m
  • İtiş Gücü: 2 x 27.000 lb

Yazar: Sultan Berivan GÜRÜZ – Çağrı ÇİMEN