İlk Milli Seyir Füzemiz ‘SOM’

 İlk Milli Seyir Füzemiz ‘SOM’

Türk Hava Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda uçakların düşman hava sahasına girmeden ve yine düşman hava savunma sistemleri etkili menziline ulaşmadan “yüksek korunaklı” hedeflerin imha edilmesi amacı ile havadan karaya/satha seyir füzesi ürün ailesi olarak geliştirilen bir füze sistemidir.

SOM ürün ailesi geniş çaplı olarak; SOM-A, SOM-B1, SOM-B2 ve F-35 Müşterek Taarruz Uçağı’yla uyumlu olan SOM-J sürümünden oluşuyor. SOM-A, SOM-B1 ve SOM-B2, Kara hedeflerine karşı kullanılırken, SOM-J ise deniz hedeflerine karşı etkin bir güç olarak kullanılıyor. Bunlara ek olarak SOM-C1 ve SOM-C2 sürümlerinin de kalifikasyon süreçleri devam etmektedir.

Seyir füzeleri üzerindeki çalışmalarda modern teknolojiler kullanılarak geliştirilen SOM füze ailesi, kara ve deniz hedeflerine karşı gerekli operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarımı sahip olmasıyla öne çıkmaktadır. SOM-A, SOM-B1 ve SOM-B2’nin 250 kilometre, SOM-J ise 250 kilometrenin üzerinde menzil ve dünyadaki diğer seyir füzelerine göre daha düşük ağırlığa sahip olması sebebiyle ilgi odağı haline getirmektedir.

SOM-A ve SOM-B1’in yüksek infilaklı basınç parçacık etkili harp başlığı, SOM-B2’nin ardışık delici, SOM-J’nin ise yarı-zırh delici harp başlığı bulunuyor. SOM füzeleri, uçuş öncesinde yapılan programlama uyarınca, görevler arasında seçim yapabiliyor. En teknolojik navigasyon sistemlerine sahip olan füzelere, data link teknolojileri ile uçuş esnasında yeniden programlanabilme yeteneği kazandırılması için çalışmalar devam ediyor.

SOM füzesi; 

  • Türkiye’nin uzun menzilli ilk ve tek seyir füzesidir.
  • Türkiye’nin ilk turbojet motorlu hava aracıdır.
  • Türkiye’nin kızılötesi görüntülemeli (IIR) arayıcıya sahip ilk füzesidir.
  • Türkiye’nin yol noktaları ile seyir yapabilen ilk hava aracıdır.
  • Türkiye’nin Otomatik Hedef Algılamalı (OHA) ilk hava aracıdır.
  • Türkiye’nin GPS’i destekleyici YRNS’li ilk hava aracıdır.
  • Türkiye’nin INS, GPS, YRNS, IIR Arayıcı ve OHA teknolojilerinin tümleştirilmesi ile uzun menzilde nokta vuruş hassasiyetine sahip ilk füzesidir.
  • Yumuşak veya sert hedeflere karşı kullanılabilen, gelişme potansiyeli çok yüksek, dünyadaki modern füzelerle başabaş rekabet edebilen ve milli olarak geliştirilmiş seyir füzesi sistemidir.