DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

 DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Dünya Kadınlar Günü, Birleşmiş Milletler tarafından 1977 yılında kabul edilen her yıl 8 Mart’ta kutlanan uluslararası bir gündür.  Dünya Kadınlar Günü’nün temelleri işçi hareketlerine dayanmaktadır. 8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York şehrinde tekstil sektöründe çalışan yaklaşık 40 bin kadın; uzun çalışma saatlerini, insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapmıştır. Bu grevler sırasında çıkan yangında çoğu kadın olmak üzere   129 işçi, fabrika önüne kurulan barikatlardan kaçamadığı için vefat etmiştir. 26 Ağustos 1910 tarihinde, Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplanan II. Sosyalist Enternasyonal’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, Almanya Sosyal Demokrat Parti delegesi Clara Zetkin, 8 Mart 1857’deki yangında ölen işçi kadınların anısına 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını önerdi ve öneri oybirliğiyle kabul edilmiştir.  İlk uluslararası etkinlikler; Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de 1911 yılında düzenlendi. 1921 yılında Üçüncü Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda o dönemki politikaların etkisiyle günün adı ‘Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ olarak değiştirildi. Ancak 1930’lu yıllarda yine o dönemki politikalardan dolayı günün adı ilk baştaki gibi Dünya Kadınlar Günü oldu.  Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkeler günün kutlanmasına yasaklar ve kısıtlamalar getirdi. Dünya Kadınlar Günü, 1960’ yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de kutlamaya başlanılmasıyla Batı Ülkelerinde de daha güçlü bir şekilde gündeme geldi ve kutlanılmaya tekrardan başlandı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da 19 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etmiştir.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında kutlanmıştır. 1975 yılında ‘Birleşmiş Milletler Kadın On Yılı’ ilan edildi. Ülkemizde de ‘Türkiye 1975 Kadın Yılı Kongresi’ gerçekleştirildi. Böylece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapalı ortamlardan sokaklarda ve meydanlarda kutlanmaya başlandı. 12 Eylül Darbesi’nden sonra bir süre yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1984 yılından itibaren ülkemizde aralıksız kutlanılmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tüm kadın kuruluşlar, sendikalar, dernekler, siyasi partiler, devlet yetkilileri ve devlet kurumları gibi birçok kesim ve birçok kurum, kuruluş tarafından kutlanılmaktadır.

Geçmişten günümüze, ülkemizin bağımsızlık mücadelelerinde kadınlarımız hep en ön cephede yer almıştır. Kadınlar hayatın birçok alanında olduğu gibi savunma sanayii alanında önemli başarılara imza atmaktadırlar. Ülkemizde savunma sanayii alanında kadın istihdam oranı katlanarak artmaktadır. Örneğin, Savunma Sanayii Başkanlığı’nda çalışan kişilerin %40’ını kadınlarımız oluşturmaktadır. Aselsan, Roketsan, Havelsan, Tusaş, Stm gibi savunma sanayii alanında faaliyet gösteren firmalarda birçok kadın çeşitli departmanlarda özellikle mühendislik ve yöneticilik alanlarında görev almaktadır. Ayrıca, Zeytin Dalı Harekâtı gibi askeri operasyonlarda birçok Türk Kadın Subay güçlü ve başarılı bir şekilde görev almaktadır. Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen, Türkiye’nin ilk kadın taarruz helikopter pilotu Özge Karabulut ve daha nice başarılı işler yapan sayısız Türk Kadını, ülkemize hizmetleriyle değer katmaktadır.

Yazar: Sultan Berivan GÜRÜZ – Çağrı ÇİMEN